Wspomnienia z Zimowiska 2020

Opublikowano: 20.01.2020

Wspomnienie  ferii narciarskich z TPD Krosno na HARENDZIE.

Pierwszy tydzień ferii grupa ponad 30 uczestników, młodych fanów narciarstwa spędziła w Zakopanem, w ośrodku narciarskim Harenda.

Dzieci i młodzież zostali podzieleni na grupy w zależności od wieku i umiejętności narciarskich, to pozwoliło instruktorowi i opiekunom na dostosowanie poziomu szkolenia do umiejętności uczestników. Zajęcia prowadzone były na stoku Rafaczańskiej Grapy (przedłużenie Gubałówki), z wykorzystaniem wyciągów krzesełkowego i orczykowych . Dzieci i młodzież codziennie, przy fajnej, słonecznej aurze, spędzały ok. 6 godzin na nartach. Poza szkoleniem narciarskim, w programie znalazły się wycieczki piesze połączone ze zwiedzaniem okolicy, w tym wędrówka grzbietem Grapy do wsi Ząb , spacer po Zakopanem ( skocznia narciarska Wielka Krokiew i  cmentarz Pęksów  Brzyzek )spacer po Harendzie do Muzeum Kasprowicza oraz popisy łyżwiarskie na lodowisku Harenda.. Jedno popołudnie spędziliśmy w basenach termalnych w Szaflarach. Wieczorami, dzieci spędzały czas na lodowisku, oglądaniu filmów oraz śpiewaniu przy gitarze.

Zimowisko pozwoliło na kreowanie różnorodnej aktywności, m.in.: zdobycie umiejętności jazdy na nartach, rozwijanie pozytywnych postaw wobec siebie, przyjaciół, rodziny i otaczającego świata. Młodzież kształtowała  swoją wiedzę na temat zdrowego trybu życia.  Program ten pozwolił na kształtowanie w nich umiejętności gospodarowania  czasem wolnym, zgodnie z zainteresowaniami i indywidualnymi potrzebami. Zadania programu zimowiska zostały tak dobrane, aby rozwijać zainteresowania uczniów. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w proponowanych zajęciach, zwłaszcza tych, które wymagały aktywności ruchowej.
W czasie pobytu uczniowie poznali historię i technikę jazdy na nartach dzięki kwalifikowanemu  instruktorowi narciarstwa zjazdowego Panu Wacławowi Lorencowi.

Wszyscy miło wspominają chwile spędzone w górach i czekają na kolejny wyjazd. Miejmy nadzieję, że już za rok!

Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji zimowiska kierujemy do Pana Prezydenta M. Krosno za wsparcie finansowe  dla uczestników zimowiska, mieszkańców miasta.