Nasze Koła TPD

Opublikowano: 07.04.2014

 

 


 

 

Konferencja TPD i Małych Odkrywców: ŻŁOBEK BAWI, CIESZY, UCZY.

Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego

10 czerwca br    TPD Krosno  i Niepubliczny Żłobek  Mali Odkrywcy zorganizowały  Konferencję upowszechniającą rezultaty projektu realizowanego od stycznia 2014 r   „Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego rodzinnego”   w ramach Działania 1.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki .

Udział w projekcie  wzięło kilkunastu rodziców , wracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem bądź wychowaniem dziecka. Są to dzieci rodziców zarejestrowanych w  Urzędzie Pracy jako aktywnie poszukujący pracy i dzieci rodziców, przebywających na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym, planujących powrót do pracy lub aktywne jej poszukiwania.

TPD Oddział Okręgowy Krosno było partnerem w tym przedsięwzięciu wz promocji projektu.

W programie Konferencji  wzięli udział m.in. pan wiceprezydent m.Krosna  Bronisław Baran, naczelnik wydziału Polityki Społecznej  i Zdrowia p.Julita Jaśkiewicz, radni miasta Krosna, dyr. PCPR Krosno Agnieszka Zygarowicz, przedstawiciel Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego a jej przedmiotem było :

1.Prezentacja założeń i rezultatów projektu  „Mali Odkrywcy”.

2.Polityka m.Krosna wz wspierania rodziny w tym poprzez opiekę nad małymi dziećmi.

3.Wsparcie systemowe (państwa) na rzecz godzenia rol zawodowych, społecznych i rodzinnych – przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego

4.Zatrudnienie przyjazne rodzinie- aspekty socjologiczne i pedagogiczne.


Relację  o projekcie i konferencji przedstawiły media: Radio Rzeszów, Nowe Podkarpacie.

 

 


 


ODBYŁA SIĘ KONFERENCJA PN. UWAGA DZIECKO
 

W dniu 24 kwietnia 2015 roku od godz. 9.00 w Auli PWSZ w Krośnie przy ul. Dmochowskiego 12 (kampus w Suchodole) odbyła się konferencja edukacyjna: „UWAGA! DZIECKO! O wspomaganiu rozwoju małego dziecka”

 

Konferencja została zorganizowana przez: Dziecko w Krośnie Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego „Wielkie Serce”, Pracownię Terapii Logopedycznej i Psychostymulacji „LOGRUS” oraz Niepubliczny Żłobek ?Mali Odkrywcy?

W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie środowiska edukacyjnego, pracującego z małymi dziećmi, biorąc pod uwagę niewielką ilość takich konferencji w naszym regionie, postanowiliśmy uporządkować aktualną wiedzę na temat rozwoju małego dziecka (od 0 do 6 roku życia) oraz podzielić się swoim doświadczeniem w pracy z maluchami. Na konferencję zaprosiliśmy zarówno specjalistów, którzy na co dzień borykają się z problemami małych dzieci, jak i wykładowców szkół wyższych, dla których pasją stało się badanie procesów rozwojowych.

 

W konferencji udział wzięło 190 osób. Wszyscy zaproszeni goście zaszczycili nas swoją obecnością. Celem konferencji było popularyzowanie specjalistycznej wiedzy na temat mechanizmów rozwoju małego dziecka w aspekcie psychologicznym, pedagogicznym, logopedycznym i środowiskowym, wskazanie najczęstszych problemów i zagrożeń związanych z rozwojem dzieci w wieku od 0 -6 lat, proponowanie rozwiązań i metod pracy z małym dzieckiem oraz zintegrowanie środowiska osób zawodowo zajmujących się pracą z dziećmi w regionie.

 

Uroczystego otwarcia dokonał prof. Zbigniew Barabasz – Prorektor ds. Studiów PWSZ w Krośnie. Po nim głos zabrała Pani Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Pani Agnieszka Zygarowicz, która w kilku ciepłych słowach pochwaliła naszą inicjatywę, a następnie, zgodnie z programem, rozpoczął się pierwszy referat, który wygłosiła prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb. Po nim następowały kolejne referaty ? omawiane i dyskutowane przez uczestników, a każdy dotykał problemów w rozwoju małego dziecka, każdy odświeżał wiedzę, pokazywał doświadczenia, przenosił emocje, wywoływał spontaniczne brawa.

 

 

Różnorodność prelegentów (pracownicy naukowi, specjaliści – praktycy, nauczyciele, wychowawcy i wreszcie rodzice zastępczy) spowodowała, że każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Tym, którym trudno było wsłuchać się w przekaz badawczy, na pewno do serc trafił referat Pani Katarzyny Jastrząb (Prezes Stowarzyszenia PRZ Wielkie Serce); dla tych, którzy oczekiwali konkretnych rozwiązań – z pewnością podobał się wykład Pani Anity Kafel czy referat o problemach w rozwoju mowy u dzieci przedszkolnych. Problemy rozwojowe u małych dzieci to temat bardzo szeroki  i trudno było go jednak zamknąć w jednym dniu konferencji.

Konferencja pokazała jak ważne jest wspomaganie rozwoju małego dziecka na każdym etapie rozwoju. Przekonaliśmy, jaką moc daje rodzina dziecku, które nie ma prawidłowego startu. Dowiedzieliśmy się jaki wpływ na rozwój małego człowieka ma sztuka; czy żłobek jest dobrym miejscem; czy warto zakładać świetlice, jak nie być trudnym rodzicem w szkole, kiedy interwencja logopedy jest niezbędna. Przekonaliśmy się, że w dzisiejszym czasie ważne jest chociażby lepienie pierogów z dzieckiem, jak najwięcej aktywnie, kreatywnie, a co najważniejsze -wspólnie spędzanego czasu i jest to kluczem do sukcesu w rozwoju małego człowieka.

Barbara Sługocka- Wilk, Jadwiga Jagieło

 


ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ EDUKACYJNĄ „UWAGA! DZIECKO! O WSPOMAGANIU ROZWOJU MAŁEGO DZIECKA”,

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję edukacyjną

UWAGA! DZIECKO!

„O wspomaganiu rozwoju małego dziecka”, która odbędzie się

24.04.2015r.o godz. 9.00 w Auli PWSZ w Krośnie przy ul. Dmochowskiego 12.

 

 

 

Organizatorami konferencji są:

  • Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – Dziecko w Krośnie
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
  • Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego „Wielkie Serce”
  • Pracownia Terapii Logopedycznej i Psychostymulacji „LOGRUS”
  • Niepubliczny Żłobek „Mali Odkrywcy”

 

Konferencję swoim Patronatem Honorowym objęli:

Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki

Starosta Krośnieński Jan Juszczak

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie prof. Grzegorz Przebinda

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie Agnieszka Zygarowicz


Konferencja  swoją tematyką obejmie obszary rozwoju dzieci od 0 do 6 lat:


Moduł 1: DZIECKO od 0 – 3 lat

– Dziecięcy zachwyt nad tekstem kultury jako pole edukacji małego dziecka

– Język migowy a rozwój psychomotoryczny małego dziecka.

– Wpływ odruchów i zaburzeń integracji sensorycznej na rozwój dziecka w wieku od 0 do 6 r. ż.

– Dziecko w świecie multimediów

– Żłobek bawi, cieszy, uczy – aspekty rozwoju Małego Odkrywcy.

– Zaburzenie więzi a wpływ na prawidłowy rozwój dziecka


Moduł 2: DZIECKO od 3 – 6 lat


– Współpraca nauczycieli z rodzicami w zakresie opieki nad małym dzieckiem.

– Rodzice – nieujawniane czy niewykorzystane zasoby w edukacji małego dziecka.

– Jak ułatwić dziecku start w szkole – gotowość szkolna.

– Norma i wada – kiedy interwencja logopedy jest niezbędna?

– Terapia ręki? – po co i dla kogo?

– Wyrównanie deficytów – szansą na prawidłowy rozwój.

Koszt uczestnictwa w Konferencji wynosi 25 zł, wpłaty należy dokonać do dnia 10 kwietnia 2015 r. na wskazany w formularzu zgłoszeniowym rachunek bankowy. Formularz dostępny na stronach:


www.dzieckowkrosnie.org

www.logopedakrosno-logrus.pl

www.facebook.com wydarzenie „Uwaga! Dziecko!”


Wszelkich dodatkowych informacji udzielają:

Barbara Sługocka-Wilk, tel. 531 201 244531 201 244

Jadwiga Jagieło, tel. 696 042 270696 042 270

 


 

 

W ubiegłą sobotę, 21 marca Dziecko w Krośnie razem z przyjaciółmi z Krośnieńskiego Klubu Morsów
ŻEGNAŁO ZIMĘ i WITAŁO WIOSNĘ


IMG_8917IMG_8905

 

Wszystko to miało miejsce w Krośnie, w miejscu zwanym „Sztuki”. To tam czekał na nas Neptun ze swoimi morsami i foczkami. Na powitanie dzieci i dorośli zostali poczęstowani specjalną – morsową – herbatą oraz jabłkami i ciastkami. Dzieci objadały się jak nigdy i to wcale nie ciastkami, hitem były jabłka, niektórzy podobno zjedli i po 5 sztuk ;) (to chyba to świeże powietrze tak na nich wpłynęło).

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Naszym pierwszym zadaniem było wykonanie Marzanny. Przy pomocy słomy, starych ubrań i sznurka powstały dwie kukły. Potem przy aplauzie wszystkich zebranych, Marzanny zostały podpalone i utopione przez Neptuna i jego pomocników. W ten sposób symbolicznie wygnaliśmy zimę i zaprosiliśmy wiosnę do naszego miasta. W międzyczasie rozpalono ognisko, przy którym można było się ogrzać i usmażyć kiełbasę. Dzieci ochoczo zabrały się do pieczenia, a później ze smakiem się zajadały. Gdy już naładowały swoje baterie zaczął się czas zabaw. Od wojny chłopcy kontra dziewczynki, po berka i chowanego. I tak aż do zmroku, gdy w końcu wieczorny chłód przegonił nas do domów.

 

SAMSUNG CAMERA PICTURESSAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Dzieci wybiegane i szczęśliwe, my również zadowoleni, bo mieliśmy chwilę aby odetchnąć i na spokojnie porozmawiać w blasku ogniska.

SAMSUNG CAMERA PICTURESIMG_8843

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Wrażenia z soboty niesamowite, wszyscy dotlenieni i pod wrażeniem kąpieli morsów w lodowatej wodzie. Już planujemy kolejne spotkania w plenerze, bo to sama przyjemność.

Bardzo dziękujemy TutajMamom za organizacje spotkania oraz naszym przyjaciołom z Krośnieńskiego Klubu Morsów!

 


Drogie Panie, zbliża się Dzień Kobiet, dzień, w którym każda z Was powinna pomyśleć o sobie. Specjalnie dla Was Dziecko w Krośnie organizuje spotkanie, na którym będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji brafitterki i wizażystki. Uczestniczki będą mogły również skorzystać z porad fryzjerki oraz kosmetyczki. Na zakończenie wszystkie Panie, biorące udział w wydarzeniu, będą miały szansę na wygranie atrakcyjnej nagrody, jaką jest zabieg pielęgnacyjny twarzy oraz fryzura i masaż głowy. Żadna z mam biorących udział w spotkaniu, nie będzie musiała martwić się o swoje pociechy, gdyż i dla nich będą zorganizowane zabawy oraz konkursy.


 

 


Koło Przyjaciół Dzieci TPD w Krośnie zaprasza dzieci z rodzicami na kolejne spotkanie zabawowo-integracyjne w  Restauracji Parkowa 7 w dniu 15 sierpnia br. Podczas spotkania dzieci (rodzice też mogą uczestniczyć) zostaną zaangażowane do  kreatywnych zabaw  po hasłem Mydlany Piątek. Animatorzy zabawy będą  wspólnie z dziećmi kreować magiczny świat i doskonale się bawić.

 

Zapraszamy!

Przedstawiamy kilka fotek a w/w spotkania

Bardzo dziękujemy uczestnikom oraz zapraszamy na następne spotkania.

 


 

Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krośnie rozpoczęło wakacyjne spotkania dla dzieci w restauracji Parkowa 7. Pierwsze odbyło się pod hasłem „Bajkowa Sobota z Dzieckiem w Krośnie” . Pogoda jak i frekwencja dopisały, a uśmiechy nie schodziły z twarzy dzieci. Także wśród rodziców nie zabrakło chętnych do czytania historyjek czy przeobrażania się w bajkowe postaci.

Przeżyjmy więc to jeszcze raz z poniższą galerią :


Zapraszamy!


 

 

Dziecko w Krośnie

Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

 

Z OSTATNIEJ CHWILI – Dziecko w Krośnie zostaje Kołem przy Krośnieńskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci (TPD).

 

LOGO DZIECKO W KROSNIE kolo jpgDziecko w Krośnie – oficjalnie zostaje Kołem przy Krośnieńskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci (TPD). Pierwsze spotkanie (założycielskie) odbędzie się dnia 8-go kwietnia (wtorek), w naszej nowej siedzibie przy ulicy Wojska Polskiego 41 w Krośnie.

W związku z tym, iż dopiero owe koło zawiązujemy, wciąż szukamy ciekawych, kreatywnych i pełnych energii osób -  potencjalnych członków. Na chwilę obecną jest nas około 12 osób – od fotografów przez anglistów, trenerów, do specjalistów ds. żłobka, logopedii, cyrku, tańca, jak i wielu innych pasjonatów..

Od TPD dostaliśmy lokal, w którym zamierzamy stworzyć coś w rodzaju klubokawiarni, gdzie będą się odbywały praktyczne warsztaty dla dzieci jak i dla rodziców, itp.

W razie zainteresowania – zapraszamy na spotkanie osoby, którym rozwój dzieci w dziedzinach „niedotykanych” przez szkoły siedzi w głowach tak samo jak nam,  we wtorek na godzinę 19:30 – ul. Wojska Polskiego 41.

 

Dziecko w Krośnie Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Żłobek Mali Odkrywcy

http://krosnozlobek.pl/

 


 

Koło specjalistyczne  dla dzieci i młodzieży  niepełnosprawnej w Krośnie

 

Noworoczne spotkanie

Jak założyć koło

ZASADY DZIAŁALNOŚCI KOŁA TPD

Kontakt